Rukometni Žurnal

Rukomet kreće odavde

Španci sa “faraonima” za 7. mesto, Hrvati sa Šveđanima za 5. mesto: Polufinale – Danska – Francuska, Nemačka – Norveška!

4 min traje čitanje

U „Lanxess“ areni pred 17.200 gledalaca snage su odmerili „kockasti“ i „galski petlovi“ gde su zasluženo posle nepravednog poraza slavili reprezentativci Hrvatske 23:20 (11:11). Za arbitražu bili su zadežni Česi koji su mnogo bolje odsudili nego Danci koji su presudili Hrvatima. Prvo polureme obeležila je izjednačena igra na obe strane, nije bilo odskakanja gde su se na neki način kvaliteti poklopili i na poluvreme se otišlo nerešenim ishodom. U drugom delu nešto drugačija priča, u 37. minutu Hrvati otvaraju drugi deo serijom od 3 gola gde odlaze na +2. Od tada više nisu ispuštali vođstvo i nisu dozvolili Svetskim šampionima da priđu gde su na kraju Hrvati zasluženo slavili sa 23:20. Na meču maestralan je bio Zlatko Horvat koji je pogađao 7 puta bez promašaja dok je kod „plavih“ najefikasniji bio Melvin Ričardson sa 5 pogodaka takođe bez promašaja. Vensan Žerar je bio solidan koliko i Marin Šego koji je imao intervenciju više. Hrvati će se 26. januara boriti sa Šveđanima za 5. mesto u Herningu. Meč počinje u 20:30.

U 89. meču po redu na ovom prvenstvu, snage su odmerili Norvežani sa Mađarima gde je u Herningu pred 13.800 ljudi Norveška slavila 35:26 (16:13). U prvom delu meča delovalo je da će ovo biti vrlo neizvestan meč a u 22. minutu razuverio je publiku Rod svojim maestralnim pogotkom gde je odveo Norvežane na +5. Uspeli su Mađari da stignu na -3 a onda su sudije odsudile kraj prvog dela. U drugom delu Mađarska se potpuno raspala. Serijom od 4 gola Norvežani odlaze na 20:14, pogodio je Bodo za Mađare zatim ponovo Norvežani ulaze u još jednu seriju i odlaze na 26:16 gde Mađari nisu mogli ništa više da očekuju osim poraza. Do kraja pokušavao je Žolt Balog na sve načine da sustigne Norvežane a 11 golova nije bilo dovoljno da se zapreti vrlo motivisanim Norvežanima. Kod reprezentativaca Norveške ponovo je blistao Magnus Jondal sa 7 golova bez promašaja a ispratio ga je Kristian Bjornsen sa 5 pogodaka takođe bez promašaja. Kristensen i Bergerud su ubeležili zajedno 10 intervencija dok su Mikler i Žekeli upisali 2 manje. Mađari su se kotirali kao 10. reprezentacija na Svetskom prvenstvu a ispred njih na 9. je reprezentacija Brazila.

Takođe veliki okršaj odigrao se između Nemaca i Španaca gde su domaći ubeležili bodove i otvorili put do polufinala gde će se sastati sa Norveškom. U Kelnu pred skoro punom arenom 19.250 gledalaca je bodrilo svoje reprezentacije gde su Nemci na kraju izašli ponovo kao pobednici sa jednim golom razlike 31:30 (17:16). Otvorili su Nemci meč na vrlo specifičan način gde su mini serijom otišli na 3:1. Brzo su se i Španci uključili u meč ali do kraja nisu nijednom poveli već samo izjednačavali da bi prvo poluvreme zatvorio nepogrešivi Fabijan Bom koji je pogađao 5 puta na ovom meču. U drugom delu Nemci su se odlepili u jednom trenutku i na +4 ali ekspresno su se vratili Španci u meč i pomrsili konce na kraju 58. minuta kada je Dujšebaev približio reprezentaciju Španije na samo gol zaostatka. Otklonio je neizvesnost Kolbaher gde su Nemci pevajući završili meč i poslednji put pozdravili „Lanxes“ arenu. Najefikasniji na meču bio je Sole koji se nalazi na drugom mestu liste strelaca odmah iza Hansena koji mu „beži“ samo 2 gola.

U novom skandinavskom okršaju kao pobednici su izašli Danci. Pobeđena je reprezentacija Švedske koja će sreću potražiti u meču sa Hrvatima za 5. mesto. Na domaćem terenu gde će se i igrati finale Danci su slavili protiv komšija sa 30:26 (13:13). Isti tempo kao i Hrvatska – Francuska gledali smo u ovoj utakmici u prvom poluvremenu. Vođstva su se smenjivala ali neizvesnosti je bilo svuda da bi se na kraju ipak otišlo sa nerešim rezultatom na desetominutni predah. U drugom delu ekipe su zaigrale mnogo ofanzivnije, „pljuštali“ su golovi na obe strane a utakmicu su prelomili Danci u 38. minutu kada su postigli 4 uzastopna gola i otišli na 21:18 gde su samo pojačavali rezultat do kraja. Najefikasniji na meču bio je Džeri Tolbring sa 8 pogodaka dok je kod Danaca Mikel Hansen ubeležio 2 manje i zadržao prvu poziciju na listi najboljih strelaca prvenstva. Danci će se sastati sa Francuzima u „Barclayd“ areni u Hamburgu već 25.  u 17:30 gde su analitičari ovaj meč najavili kao „finale pre finala“.