Norveška prejaka za Srbiju – Crna Gora upisala istorijsku pobedu!

0
165

Prva pobeda muških reprezentativnih selekcija Crne Gore na prvenstvima Evrope u mlađim kategorijama! Kadeti Crne Gore ostvarili su prvu pobedu na Evropskom prvenstvu za igrače do 18 godina koje se održava u Podgorici. Nakon poraza od Portugala i Hrvatske, generacija koju predvode trener Nedim Selmanović i koordinator mlađih selekcija Draško Mrvaljević u okviru grupe A, savladala je Italiju 31:22. Crna Gora će takmičenje nastaviti razigravanjem za plasman od 9. do 16. mesta, a pobeda protiv Italije značajna je u borbi za opstanak u A diviziji, za što je potrebno izbeći jedno od poslednja tri mesta na šampionatu. Božo Vujović i saigrači su odigrali najbolji meč na prvenstvu – sjajno su krenuli i poveli 5:1 u 6. minutu nakon gola Premovića. Dobrković je u 28. minutu pogodio za 16:9, a na velikom odmoru bilo je 16:10. I u nastavku sigurna igra mladih „lavova“, pa prva pobeda na prvenstvu nijednog trenutka nije dolazila u pitanje. Andrej Dobrković je proglašen za igrača utakmice sa sedam golova, Radoš Premović je postigao šest, a Mirko Latković pet golova. Kod Italijana sa 6 golova najefikasniji jebio Tomaso de Angelis.

Selekcija Slovenije je poražena od Danske rezultatom 29:36 i zato će otići u razigravanje od 9. do 16. mesta. Slovenija je uspela da drži egal samo 5 minuta a zatim Danci kreću furiozno u napadu i na odmor se ide sa 10:17. Već je bilo jasno da ovde Slovenci nemaju šta da traže. Selektor Danske je uveo igrače sa manjom minutažom a u jednom trenutku je Slovenija prišla na -6. Dalje od toga nije mogla a na kraju je pobeda apsolutno zasluženo pripala Dancima. U selekciji Slovenije najefikasniji je bio Nejc Hriberšek sa 7 golova (7/7) a Danska je imala 2 igrača koji su takođe imali 7/7. To su Lase Sunesen Vilhelmsen i Matias Krag Pederesen. Danska ide u narednu fazu takmičenja a prvu utakmicu igra protiv Švedske dok će Slovenci igrati protiv Francuske.

Kadetska reprezentacija Srbije poražena je od Norveške rezultatom 35:28 (16:11) u poslednjem meču preliminarne faze takmičenja na Evropskom prvenstvu u Crnoj Gori. Norveška je posle pobeda nad Slovenijom i Danskom bila prejak protivnik za našu selekciju pogođenu brojnim pehovima i kojoj u ovoj utakmici mnogo stvari nije polazilo za rukom. Srbija nastavlja takmičenje u borbi od 9. do 16 mesta, a ukrštanjem sa grupom D protivnici su joj Farska Ostrva i Francuska. Srbiji je prvi protivnik selekcija Farskih Ostrva dok će Norveška igrati protiv Španije.

U dramatičnom raspletu, gde se sve odlučivalo u poslednjih 60 sekundi, hrvatska muška kadetska reprezentacija poražena je od Portugala 24:25, i bez bodova ide u drugi krug Evropskog prvenstva u Crnoj Gori. Hrvatska je u ključnu utakmicu u grupi ušla bez Nika Frankovića koji je zbog povrede ostao na tribini. Portugal je znatno mirnije ušao u utakmicu. Već u ranoj fazi stvorili su prednost od tri gola (3:6). Nešto kasnije, imali su i četiri (4:8). Ali, onda je Hrvatska uhvatila pravi ritam i serijom od četiri gola zaredom 7:10, pretvorila u 11:10. Do kraja prvog poluvremena, uglavnom se igralo gol za gol da bi Hrvatska u završnici ipak stvorila minimalnu prednost 16:15 i tako malo zadovoljnija otišla na odmor. Na početku drugog dela, Portugal ostaje bez vrlo važnog igrača Vaska Koste koji je zbog grubog prekršaja na Nikoli Ivankoviću dobio direktan crveni karton. Hrvatska je vodila veći deo nastavka. Ali, Portugal je imao odgovor na svaki gol Hrvatske. Golmani na obe strane nisu ništa mogli da zaustave jer su to bili izrazito čisti udarci. Ni jedna ekipa nije uspela u drugom delu da napravi prednost od dva gola. U tesnoj završnci, Hrvatska je imala lepu priliku da to napravi u 54. minutu. Naime, tada je vodila 24:23 i imala sedmerac. Ali ga nažalost, nije iskoristila. To kao da je dalo krila Portugalcima koji su postigli dva gola do kraja, a rukometaši Hrvatske ni jedan. Imala je Hrvatska nakon tajm – auta poslednji napad od 17 sekundi, ali ga nije iskoristila da osvoji barem bod pa će u nastavak takmičenja praznih ruku. Sa sedam pogodaka Aleksandar Čaprić bio je najbolji kod Hrvatske. Kod Portugala po pet pogodaka Gabriel Calvakanti i Hoze Lusi Koreira Fereira. Portugal je tako kao pobednik grupe preneo dva boda u drugi krug takmičenja. Hrvatska je druga, ali dalje ide bez bodova. U nastavku takmičenja čekaju ih Mađarska koja je bila stopostotna u prvom delu i Nemačka koja takođe dolazi bez bodova. Sljedeći meč Hrvatska igra za 9. avgusta u 18:00 protiv Nemačke.