Hrvatska i Portugal igrali nerešeno – Crna Gora i Slovenija ubeležili pobedu – Makedonija izgubila!

0
125

Hrvatska ženska kadetska reprezentacija odigrala je nerešeno s Portugalom 28:28 u 2. kolu Glavne grupe 2 Svetskog prvenstva u Makedoniji. Zbog bolje gol razlike Hrvatska će u borbu za plasman od 9. do 12., a Portugal 13.-16. mesta. Inače, Hrvatska je imala sve u svojim rukama za pobedu, ali je propustila da realizuje najpre sedmerac, a zatim i poslednji napad pri rezultatu 28:28. Ali krenimo redom. Prvo poluvreme bilo je izjednačeno sve do završnih pet minuta. Portugalke su doduše vodile većim delom. Nakon dugačkog niz igre gol za gol, Portugal prvi put odlazi na plus dva pri rezultatu 6:4. Ali Hrvatska uzvraća s dva gola za redom i dolazi na 6:6. Onda Portugalke ponovno uspevaju da naprave dva razlike, 6:8. Odgovor Hrvatica bio je još žešći. Serijom od tri gola za redom naše mlade rukometašice preuzimaju vođstvo 9:8. I umesto da u tom ritmu nastave do kraja prvoga dela, one upadaju u crnu rupu, kao i u mnogim ranijim utakmicama, i Portugalke to koriste. Stiže njihov novi niz od tri gola za redom i prednost od 11:14. Hrvatska je do kraja poluvremena propustila da realizuje sedmerac i uz nekoliko tehničkih grešaka praktično poklonila Portugalu konačnih 12:15 na odmoru. Portugal nastavlja u istom ritmu i u drugom poluvremenu. I već nakon deset minuta igre ima pet razlike (17:22). Činilo se da Hrvatice nemaju snage za povratak u utakmicu. Ali one nisu mislile tako. Malo po malo topile su portugalsku prednost i u 51. minutu došle do vođstva 26:25. Dva minuta posle otišle su na plus dva i činilo se da sve imaju pod kontrolom. Tim pre jer je i Lea Zetović na golu uhvatila ritam, skinula nekoliko jako teških udaraca i pogurala prema vođstvu svoju reprezentaciju. Do kraja smo ipak videli pravu dramu. Portugal je nakon tajm – auta vrlo brzo izjednačio. Hrvatska je, verovali ili ne, do kraja utakmice ostala bez postignutog pogotka (7 minuta) pri tom promašila sedmerac 60 sekundi pre kraja, pa onda i poslednji napad nakon što je Portugal prokockao svoju priliku. I kao da sve to nije bilo dovoljno, Anđela Žagar je nakon isteka vremena preko živog zida pogodila stativu. Ona je bila najbolji strelac s 8 golova. Šest je dodala Iva Bule, 5 Sara Marendić. Kod Portugala prvo ime Konstanca Sekera s 10 golova.

Crna Gora ostvarila je drugu ubedljivu pobedu u okviru “President kupa” na Svetskom prvenstvu za igračice do 18 godina u Makedoniji. Nakon Uzbekistana, izabranice trenera Maje Savić savladale su Senegal 38:20, u meču u kojem su dominirale tokom svih 60 minuta i novoformiranu grupu I završile sa maksimalnih šest bodova. U listu strelaca ponovo se upisalo 13 igračica – Nađa Micevski je bila najefikasnija sa sedam golova, dok je Ivana Vujadinović postigla pet. Po četiri puta u strijelce su se upisale Jelena Vukčević, Nina Ramusović i Katarina Šutović. Marija Marsenić je imala 14 odbrana. U selekciji Senegala najefikasnija je bila Sira Kebe sa 7 golova.

Rukometašice Slovenije porazile su Švajcarsku rezultatom 32:23. Od samog početka su igračice Boruta Hrena nametnule svoj ritam i posle 18 minuta igre su imale prednost 11:6 a potom se na odmor ide sa 17:13. Već je bilo jasno da će Slovenija zadržati ovu prednost. Na terenu su izgledale mnogo bolje a na kraju je bilo visokih 32:23. Najefikasnija u selekciji Švajcarske sa 5 golova bila je Ema Behtiger dok je Sloveniju do pobede vukla ponovo raspoložena Azra Zulić sa 8 golova.

Ženska kadetska reprezentacija Makedonije izgubila je od Islanda sa 25:22 u poslednjem kolu glavne runde Svetskog prvenstva i nije uspela da obezbedi plasman u četvrtfinale. Tamo će igrati Švedska, koja ima isti broj bodova, ali bolju gol-razliku. Gošće su počele vođstvom od 2:0, pa 3:1, da bi Borjana Koceva smanjila na 3:2. Mladenovska je dva puta pogodila prečku, imale su Makedonke još dve greške u napadu i Island je otišao na 7:4. Dukoska je promašila kontru, pa su brzonoge Islanđanke kaznile za 8:4. Čurlinovska je bila odlična na golu, vezala dve odbrane, a potom su Mladenovska i Velkova iz sedmerca smanjile na 8:6. Usledio je period sa mnogo grešaka na obe strane, ali je Island prvi prebrodio krizu i ponovo stigao do najviših plus 4, 13:9. Na odmoru je bilo 13:10, nakon što je Rizoska pogodila u poslednjim sekundama. Drugi deo je počeo sa promašajima na obe strane, da bi Mladenovska pogodila za 13:11. Golmanka Islanda je skinula dva šuta zaredom, jednom su Makedonke promašile i već u 35. minutu rival je imao plus pet, 16:11. Ipak, zaigrale su Makedonke malo bolje u odbrani, Rizoska i Bojana Koceva su brzo pogodile, pa se Makedonija vratila u igru i smanjila na 16:14. Selektor Islanda je morao da traži tajm-aut, nakon čega su njegove rukometašice otišle ​​na plus četiri, 18:14. Sledeći je opet isti scenario. Rizoska je igrala dobro u ovom periodu, dva puta je pogodila i smanjila na 19:17, a onda je Dukoska iz sedmerca vratila Makedoniju u igru 19:18. Posle pogotka Borjane Koceve bilo je 20:19, a rukometašice Makedonije su deset minuta do kraja krenule u napad za nerešeno. Dukoska nije realizovala čistu situaciju, a onda se serijom od tri gola Island vratio na sigurnih plus četiri, 23:19. Na pet minuta do kraja, Makedonija ima dve rukometašice više u polju od Islanda i smanjila je na 24:21, a onda su postigle još jedan gol za 24:22. Jankulovska je iznudila sedmerac koji je Rizoska promašila, a Kolovska je promašila naredni šut. Kazna je stigla gde je bilo 25:22 i nije bilo povratka za Makedoniju, koja će igrati za plasman od 9. do 12. mesta. Najbolji strelci u timu Makedonije bile su Bojana Koceva sa šest golova i Emilijana Rizoska sa četiri, dok su golmanke Čurlinovska i Jovanovska sakupile 12 odbrana. U selekciji Islanda najefikasnije sa po 6 golova bile su Inga Dis Johansdotir i Elin Klara Torkelsdotir.