EURO 2022 – Francuska prejaka za Hrvatsku!

0
42

Hrvatska  seniorska reprezentacija poražena je od Francuske 22:27 u 1. kolu grupe C EVropskog prvenstva u Mađarskoj i Slovačkoj. Oslabljena Hrvatska pružila je odličan otpor olimpijskim pobednicima i pokazala da uz sve probleme koje ima s koronom i povredama može da igra dobar rukomet. Ceo dan s nestrpljenjem su Hrvati iščekivali pozitivne vesti o mogućem nastupu Luke Cindrića i Marinaa Marića, ali ih na žalost nisu dobili. Epidemiolozi u Mađarskoj su podigli rampu i taj dvojac su ostavili u hotelu. Tako je selektor Hrvoje Horvat u borbu s olimpijskim pobednicima krenuo bez njih dvojice, ali i Domagoja Duvnjaka (rehabilitacija) i Marka Mamića (korona). Početna postava stoga je bila očekivana – Ivan Pešić na golu, David Mandić i Ivan Čupić na krilima, Marin Šipić na crti te Halil Jagnjac, Ante Gadža i Ivan Martinović na bekovskim pozicijama. Na tribinama više od tri i po hiljade hrvatskih navijača. Obe reprezentacije krenule su s odbranama 6:0. Francuzi malo pliće. Po jednu promenu odbrana-napad pravili su selektori. Kod “Kauboja” je u obrani igrao Leon Šušnja, a u napadu Marin Šipić. Kod Francuza, Karl Konan je pojačavao odbranu, a odmarao Kentan Mae. Hrabro su počeli, ali nažalost i propustili čak tri prilike da povedu s dva ili čak tri razlike (zicer i dve tehničke greške u čistoj situaciji) pa je to Francuska kaznila i lako odjurila na plus tri u 6. minutu (1:4). Respekt i nervoza videli su se jasno s tribina. Na odbranu 5–1, koju je Hrvatska počela da igra već u osmom minutu, Francuzi su takođe našli odgovor pa je selektor nakon vođstva olimpijskih pobednika 2:6 morao da pozove minut odmora. Uspeo je da ih primiri. Iako su se Hrvati mučili s realizacijom s dva gola za redom, uhvatili su kakav-takav priključak i došli na 4:7. Francuska je skoro deset minuta bila bez pogotka. Ali je onda opet s dva brza pogotka u samo 60ak sekundi sve vratila na staro, odnosno pet razlike, 4:9. Povukao je selektor Halila Jaganjca koji je bio bez ritma na klupu, a u igru gurnuo Tina Lučina. U odbrani 5-1 sada se našao Zvonimir Srna. I opet su dobro reagovali. Približili su se Francuzima na minus dva (8:10) u 23. minutu. Francuzi su pokušali sa svežim snagama s klupe. U jednom trenutku ponovo su podigli svoju prednost na plus četiri, ali borbena i hrabra Hrvatska to je prepolovila i na odmor otišla s minus dva, 11:13. Vensan Žerar imao je sedam, a Ivan Pešić četiri odbrane. Hrvatska je bila na 58, a Francuska 68 posto realizacije.

Prvi napad u nastavku imala je Hrvatska i nije ga iskoristila. Francuska je dva prva napada pretvorila u pogotke i opet relativno lako došla do plus četiri 11:15. Kako je silno nedostajao tačan udarac s bekovskih pozicija Hrvatima, bio je to trenutak u kom je selektor odlučio da pređe na igru 7 na 6. Tri napada su uspeli da realizuju “Kauboji” na taj način. Iako je Ivan Pešić bio dobar na golu, nedostajalo je čvrstine u odbrani da mu pomogne Hrvatsku do kraja da vrati u utakmicu. Kada se to popravilo, Francuska je ušla u seriju grešaka i Hrvatska se opet vratila na minus dva, 18:20. Bilo je to u 45. minutu. Onda je utakmica ušla u prljavu fazu gde su Francuzi svetski prvaci. Hrvati su naseli na to i u 47. minutu su ostali bez Davida Mandića koji je dobio direktan crveni karton, a zatim i plavi karton (čeka ga dodatna izjava na temelju koje će disciplinska komisija odlučivati o mogućoj dodatnoj kazni). I tu je dobrim delom počela da se raspada igra Hrvatske. Francuska je suviše iskusna da to ne iskoristi. Opet je pobegla na plus četiri, 19:23. Bio je to 50. minut. Dosta je bilo još do kraja pa je zato selektor u kratkom roku pozvao dva tajm auta da bi primirio ekipu i upozorio je da je svaki gol važan. Pet minuta pre kraja, Francuska je bila na pet razlike. I uz manje poteškoće to je održala do kraja. Završilo se sa 22:27. Sa šest golova, od kojih je pet s sedam metara, v.d. kapitena Ivan Čupić bio je najefikasniji u redovima Hrvatske. Kod Francuza najbolji je bio Ugo Deska sa sedam pogodaka, od toga četiri sa sedam metara.