SEHA – PPD Zagreb prošao u finale kroz penal seriju!

0
102

Rukometaši PPD Zagreba pobedili su Meškov Brest u prvom polufinalnom meču SEHA – Gazprom lige 38:37, nakon sedmeraca i tako osigurali četvrto finale u istoriji tog takmičenja.

Nakon 60 minuta velike borbe i uglavnom izjednačene igre, rezultat je bio 32:32.

Kakav je to rukomet bio na početku. U dva minuta i 20 sekundi palo je šest golova. Po tri na svakoj strani. A onda su povukli ručnu i počeli da igraju odbrane. Belorusi su stalno imali minimalnu prednost. Ali, Zagreb je sa svojom mladosti na bekovskim pozicijama: Luka Lovre Klarica, Filip Vistorop i Zvonimir Srna dobro parirao.

Nakon desetak minuta, Ivica Obrvan menja odbranu i PPD počinje da igra 5-1, s Davidom Mandićem napred. Nažalost, odbrana hrvatskog prvaka uskoro ulazi u velike probleme. Jakov Gojun je u 13 minuta skupio dva isključenja, a Zvonirmir Srna šepajući otišao na klupu i više nije bio na raspolaganju ekipi do kraja. Meškov to naravno koristi i prvi put u 16. minutu ima plus dva (8:10).

Ipak, Zagrebaši ne posustaju i vrlo brzo uspevaju da izjednače na 10:10. Na ulasku u poslednjih deset minuta prvog dela, u igru ulaze Karpo Sirotić i Edin Klis. Upravo je on PPD-u doneo treće vođstvo (12:11). Nije to ozbiljnije uzdrmalo Meškov Brest. Serijom 3:0, oni su u 27. minutu ponovo na dva razlike 13:15. Ipak, na poluvreme se otišlo s plus jedan za belorusku ekipu (15:16). Po šest odbrana imali su Filip Ivić i Ivan Matskevič. PPD tri napada više u prvih 30 minuta.

Dobar je ulazak Zagrebaša u drugi deo. S 4:1 u 35. minutu, ne samo da vraćaju prednost na svoju stranu, već vode s plus dva (19:17). Bio je to razlog da Daniel Gordo, španski stručnjak na klupi Meškova pozove minut odmora, i prekine ritam PPD-a. Na kratko je i uspeo pa je njegova ekipa u 41. došla do nove minimalne prednosti.

Ali, Zagreb je karakterno čvrst. Na gol uskoro ulazi Dino Slavić i s tri odbrane u nizu otvara svojim saigračima mogućnost da stignu zaostatak, ali i podignu svoju prednost  najpre na  tri, a zatim i četiri razlike (26:22). Bilo je to najbolje razdoblje u igri Zagrebaša.

Beloruski sastav uskoro menja odbranu i Jaku Malusa gura da zaustavi razigranog Filipa Vistoropa. Gostujuća odbrana sve je agresivnija. Ali, Zagreb ne popušta. Igra pametno gol za gol, troši vreme i drži svoju prednost od dva ili tri gola.

Ipak, manjak kvalitetne rotacije i umor, stižu PPD u poslednja tri minuta. Meškov u 59. minutu dolazi do izjednačenja 31:31. Zagreb ima ceo minut za poslednji napad. Muči se, pokušava i osam sekundi pre isteka vremena uspeva da pogodi preko Sandra Obranovića. Beloruska klupa logično zove minut odmora. I baš kad smo očekivali poslednji zvuk zapisničkog stola za kraj utakmice, Dmitri Santalov se diže s deset metara i uz pomoć stative uspeva Meškovu da donese izjednačenje (32:32), a to znači da odluka o prvom finalisti pada sa sedmeraca.

I tu imamo novu dramu. Prvi promašuje mladi Edin Klis. Zagreb menja golmana. Filip Ivić uspeva da odbrani udarac Staša Skubea i sve da vrati u ravnotežu. Tako nakon pet izvođača imamo 4:4. U novoj seriji najpre sigurno pogađaju Mikita Vailupau i Davor Ćavar. Nakon toga, Dino Slavić brani udarac Jake Malusa, a Ivan Čupić sigurno pogađa i PPD Zagrebu donosi veliku radost, odnosno pobedu 38:37.

Hrvatskom prvaku je to četvrto finale SEHA – Gazprom lige. Godine 2013. bili su pobednici, a 2018. i 2019. poraženi su od Vardara.

SEHA – Gazprom liga: 1/ 2 FINALE
PPD ZAGREB – MEŠKOV BREST 38:37 (32:32)