Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb su poraženi u utakmici za treće mesto SEHA Gazprom lige u kojoj su bili bolji od hrvatskih prvaka oni beloruski, predstavnici rukometnog kluba Meshkov Brest.

Nakon što su u petak u dramatičnoj polufinalnoj utakmici nakon lutrije sedmeraca ispali od makedonskog Vardara, puleni trenera Igora Vorija nisu uspeli da osvoje bronzu u borbi s ekipom trenera Raula Alonsa.

Nakon 60 minuta velike borbe Belorusi su slavili rezultatom 24:29 (12:14).

U odnosu na polufinale s Vardarom u zapisniku se našao srednji bek Zvonimir Srna, a u sastavu nije bilo povređenih Marina Šipića i Valentina Ravnića, trećeg golmana Radivoja Ristanovića koji je utakmicu odgledao s tribina, kao ni levog beka Mateja Hrstića kom je preminuo otac. Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb, kao i stručni štab hrvatskog prvaka iz tog razloga su nosili crni flor.

Kod beloruskog Meshkov Bresta nije bilo krilnih igrača Maxima Baranaua i Simona Razgora.

Zagreb je dobro otvorio utakmicu i vrlo rano stigao do dvostrukog vođstva preko Miloša Božovića i Senjamina Burića. Belorusi, pak, prvi gol na utakmici postižu u 5. minutu preko prvog strelca SEHA Gazprom lige u regularnom delu utakmice Mikite Vailupaua.

Hrvatski prvaci prvi put do tri pogotka prednosti dolaze u 11. minutu nakon dva vezana gola Josipa Božića Pavletića, ali nakon toga rukometaši beloruskog prvaka prave seriju 3:0 i u 15. minutu preko Vailupaua dolaze do izjednačenja 4:4.

U narednih pet minuta igralo se gol za gol, a igrači Raula Alonsa do prve prednosti na utakmici dolaze u 18. minutu još jednim pogotkom Vailupaua za 6:7.

Isti igrač u 22. minutu donosi prvu dvostruku prednost beloruskog prvaka (8:10), a istu su zadržali do kraja prvog poluvremena koje se završava prednošću Meshkov Bresta rezultatom 12:14.

U prvih 30 minuta utakmice kod Zagreba su se najviše istaknuli Božić Pavletić i Vuglač s po tri pogotka, odnosno sjajni Matej Ašanin sa sedam odbrana.

Kod Meshkov Bresta pet pogodaka je postigao Vailupau, tri Yurynok, a pet odbrana je imao Ivan Pešić.

Obzirom da su imali prvi napad u nastavku Belorusi su pogotkom Yurynoka po prvi put stigli do prednosti od tri pogotka razlike već na samom otvaranju drugog poluvremena.

Narednih desetak minuta igralo se gol za gol, a Vladimir Vranješ svojim četvrtim golom s crte dovodi Meshkov do prednosti 14:18 u 40. minutu.

U 35. minutu pogotkom Nemanje Obradovića, koji je osim sjajnog posla u odbrani odigrao i jako dobru rolu u napadu usled izostanka Mateja Hrstića, Zagreb dolazi do – 2 (18:20).

U tim trenucima utakmice trener Igor Vori na gol je umesto Ašanina poslao Todora Jandrića koji je sjajno reagovao i povezao četiri velike odbrane.

Nakon dva neuspela pokušaja da se smanji zaostatak na -1, uspelo je to Vladi Matanoviću u 48. minutu kada je s krila pogodio za 19:20.

Prvo izjednačenje nakon 21. minuta i rezultata 8:8, stiglo je u 50. minutu kada je Todor Jandrić, nakon sjajne igre u odbrani Zagrebove postave, uhvatio jednu izgubljenu loptu i preko celog ju terena poslao u praznu mrežu Belorusa za 21:21.

Nakon toga rukometaši Meshkov Bresta postižu dva vezana pogotka, a trener PPD Zagreba Igor Vori zove minut odmora i odlučuje se za igru 7 na 6.

Rukometaši Meshkov Bresta, ipak, znali su da odgovore i na ovu taktičku varijantu Zagrebaša te su na kraju mirno završili utakmicu i slavili rezultatom 24:29 (12:14).

Najbolji u redovima PPD Zagreba bio je, zanimljivo, odbrambeni specijalista Nemanja Obradović s pet pogodaka, dok su po tri postigli David Mandić, Josip Božić Pavletić i Senjamin Burić. Matej Ašanin imao je devet, a Todor Jandrić četiri odbrane.

Kod beloruske ekipe sedam pogodaka postigao je Andrei Yurynok, po šest Vladimir Vranješ i Mikita Vailupau, a jedan manje Jaka Malus. Ivan Pešić je upisao deset odbrana.

Ovom pobedom rukometaši Meshkov Bresta po treći su put u istoriji ovog takmičenja su osvojili treće mesto na završnim turnirima SEHA Gazprom lige.

PPD Zagreb – Meshkov Brest 24:29 (12:14)

SC Višnjik

Sudije: Dimitar i Blagojče Todorovski (MKD)

SEHA Delegati: Marjan Nachevski i Dragan Nachevski (MKD)

PPD Zagreb: Ašanin 9 odbrana, Jandrić 4 odbrane + 1 gol; Vistorop 1, Mrakovčić, Mandić 3, Božić Pavletić 3, Burić 3, Srna, Vuglač 2, Obradović 5, Stojnić, Božović 2, Matanović 1, Mlakar 2, Grahovac, Vlah 1

Meshkov Brest: Pešić 10 odbrana, Matskevich; Santalov, Panić, Skhurinsky 2, Yurynok 7, Skube 2, Shumak, Viarheichyk, Paczkowski, Obranović 1, Selviasiuk, Vailupau 6, Malus 5, Tamashuk, Vranješ 6