Ženska kadetska reprezentacija Hrvatske osvojila 14. mesto na EP-u u Celju!

Hrvatska ženska kadetska reprezentacija izgubila je od Portugala 29:30 i osvojila 14. mesto na Evropskom prvenstvu u Celju. Kao i u brojnim drugim utakmicama na ovom takmičenju bilo je mnogo uspona i padova u igri Hrvatske reprezentacije.

Prvo poluvreme igralo se praktično bez pravih odbrana. Uostalom, podatak da je bilo samo jedno isključenje i to u poslednjem minutu utakmice to najbolje oslikava. Uz sve to je reprezentacija Hrvatske primila 19 pogodaka, a to se nije dogodilo ni u jednoj utakmici do sada na Evropskom prvenstvu. Hrvatska selektorka Adrijana Prosenja promenila je gotovo sve zdrave igračice koje je imala na klupi. Tako su na poziciji desnog beka zaigrale tri devojke, novopridošla Maja Bilandžić, Hannah Vuljak i na kraju krilo Josipa Josipović. Slično je bilo i s crtom gde se u jednom razdoblju utakmice nalazila Klara Bitrić. Nije pomoglo jer je Portugal bio raspoloženiji, odmorniji i više je želeo tu pobedu. Hrvatska se držala u ravnoteži dvadesetak minuta. Nakon početnog vođstva, Portugalke su sredinom prvoga dela preuzele kontrolu nad igrom i rezultatom i polako dizale svoju prednost do konačnih 13:19 na poluvremenu.

U nastavku dodatni problem otvorio se već nakon nepunih pet minuta igre jer je jedna od najboljih odbrambenih igračica Klara Birtić brzinom munje zaradila treće isključenje, pa i ionako slabašna odbrana ostala još slabija. Ali devojke se ne predaju. Ali, negde pronalaze čudesnu snagu, i od 8. do 14 minuta nastavka, serijom od šest pogodaka za redom dolaze do izjednačenja. I onda se otvara novi problem. Do tog trenutka izvrsna Lucija Blašković na golu (imala je deset odbrana) u pokušaju zaustavljanja portugalske kontre ruši jednu igračicu i dobija direktni crveni karton. Uz sve to s igračicom manje rukometašice ne uspevaju da realizuju sedmerac. Ali ni nakon toga nisu posustale. Portugalke su u jednom trenutku pobegle na plus četiri 22:26, ali su Hrvatice sve to stigle u 58. minutu i došle do izjednačenja 28:28. Do kraja su uspele da promaše još  jedan zicer i pogode da bi ublažile tugu i zaostatak za Portugalom svele na minimum.

Sa sedam pogodaka Bruna Zrnić bila je najefikasnija igračića. Pet je dodala Maja Bilandžić, 4 Sara Krizmanić. Golmanke zajedno vrlo dobre Lucija Blašković 10, Ana Mrkonjić 5 odbrana. Među Portugalkama, prvo ime Maria Unjanque sa sedam pogodaka.

Tako je Hrvatska ovo Evropsko prvenstvo završila s dve pobjede, jednim remijem i pet poraza. Sačuvala je ostanak u elitnom takmičenju, ali uz sve poteškoće s povredama,  treba reći da je to četrnaesto mesto najslabiji plasman u ženskoj kaadetskoj konkurenciji od kada nastupaju na evropskim smotrama.