Rukometni Žurnal

Rukomet kreće odavde

PPD Zagreb slavio protiv NEXE-a u Kupu Hrvatske!

5 min traje čitanje

Rukometaši Prvog plinarskog društva Zagreb izborili su plasman u finale Kupa Hrvatske nakon što su u polufinalnoj utakmici nadigrali rukometaše Nexe Našica rezultatom 33:31 (17:15).

Prva polufinalna utakmica odigrana je pred oko tri hiljade gledalaca u sportskoj dvorani Žatika u Poreču.

Trener PPD Zagreba Branko Tamše na put u Poreč poveo je 17 igrača.

U Zagrebu su od ranije ostali kapiten Zlatko Horvat, Leon Šušnja, Artur Karvatski, Nikola Potić, Arian Jović, Filip Vistorop i Ivan Vekić.

Kod Našičana u sastavu nije bilo povređenog kapitena Marka Mrđenovića i srednjeg beka Tomija Vozaba.

Hrvatski rukometni prvaci susret su otvorili s kapitenom Kontrecom na crti, Radivojem Ristanovićem na golu, Mandićem i Božić – Pavletićem na krilima te s bekovskom linijom Bičanić- Vlah-Sršen. U fazi odbrane umesto Damira Bičanića ulazi Matej Hrstić.

Našičani, ipak, otvaraj susret s Morenom Carem na golu, Šipićem na crti, Vidom i Jelinićem na krilima te s bekovskom linijom Jaganjac-Gadža-Buvinić. U fazi odbrane umesto Marka Buvinića ulazi Mario Tomić.

Susret dva najbolja hrvatska rukometna kluba vodio je i najbolji sudijski par Matija Gubica i Boris Milošević.

Prvi pogodak na utakmici s bekovske pozicije postiže Halil Jaganjac, a potom iz kontre uzvraća Tin Kontrec.

Uvodnih dvadesetak minuta igralo se gol za gol, a posebno nadahnuti u tom su periodu bili Halil Jaganjac kod Nexea te Ivan Sršen i David Mandić kod Zagreba koji su u tri navrata nalazili put do mreža Radivoja Ristanovića i Morena Cara.

Od početka utakmice, Nexe je bio u vođstvu a Zagreb je stizao. Bilo je tako sve do pogotka Damira Bičanića za prvo vođstvo Zagreba 10:9 u 20. minutu.

Dva minuta kasnije pogodio je Urh Kastelic na praznu mrežu Našičana što je bilo prvi put da jedna ekipa ima dva pogotka prednosti.

Na kraju prvog poluvremena na semaforu stoji prednost Zagreba 17:15.

Našičani bolje otvaraju nastavak te na krilima Jaganjca i Buvinića dolaze do prednosti 19:20 u 35. minutu susreta. Razbranio se u tom periodu i Moreno Car pa su rukometaši Nexea stigli i do nekoliko lakih pogodaka i napunili Zagrebovu mrežu.

U 38. minutu, nakon još jedne odbrane Morena Cara Aleksu Vlahu, iz kontre pogađa Marko Buvinić za prvo dvostruko vođstvo Našičana. Trener Zagreba Tamše pri vođstvu Nexea 20:22 zove tajm aut.

U 45. minutu Senjamin Burić postiže svoj prvi pogodak na utakmici i donosi novo izjednačenje. Na semaforu stoji 24:24, a trener Našičana Hrvoje Horvat pozvao je svoj drugi tajm aut.

Dva minuta kasnije Ristanović je odbranio šut Jaganjcu, a Ivan Sršen furiozno završio polukontru i doneo novu prednost hrvatskim prvacima. Napad kasnije na isti je način odgovorio Halil Jaganjac i u zadnjih dvanaest minuta ulazi se s novim izjednačenjem.

Ristanović potom brani i sedmerac Barišić – Jamanu, a Sršen pogađa sedmerac na drugoj strani za vođstvo Zagreba 28:26 u 51. minutu.

U 53. minutu, međutim, Halil Jaganjac postiže svoj 11. pogodak za novo izjednačenje na utakmici i ulazi se u triler završnicu prvog polufinala Kupa Hrvatske.

Ante Gadža u 55. minutu pogađa za 29:29, a napad kasnije novu prednost zagrebašima donosi solo prodorom Luka Mrakovčić.

U 58. minutu Mrakovčić još jednom preuzima odgovornost i s poda pogađa za 31:29 prednost PPD Zagreba, a istu stvar čini i u 60. minutu za vođstvo Zagreba 32:30.

Ivan Vida pogađa iz teške pozicije za 32:31, a Zagreb je u zadnjem napadu poentirao preko Aleksa Vlaha za slavlje u prvom polufinalu Kupa Hrvatske.

Finale je na rasporedu u nedelju u 17:30 časova.

PPD Zagreb – Nexe Našice 32:31 (17:15)

Žatika: 3000 gledalaca

Sudije: Matija Gubica i Boris Milošević (Osijek)

Delegat: Vladimir Sokol (Topličice)

PPD Zagreb: Ristanović 4 odbrane, Kastelic 4 odbrane + 1 gol; Vori, Ereš, Mrakovčić 4, Božić – Pavletić 3, Kontrec 1, Burić 1, Sršen 10, Jotić, Potočnik 1, Ravnić, Mandić 7, Hrstić, Bičanić 2, Vlah 3

Nexe Našice: Lelić, Car 13 odbrana, Radovanović; Šipić 4, Gadža 5, Leban, Eter, Zrnić, Barišić – Jaman, Buvinić 5, Jelinić 1, Vida 3, Lavrič, Tomić 2, Jaganjac 11, Celebi

Branko Tamše, trener PPD Zagreba

• Moram prije svega čestitati i jednoj i drugoj ekipi. Znao sam otpočetka kako će biti. Nije lako igrati tri utakmice s najvećim rivalom u tako kratkom periodu. Svaku utakmicu igraju rasterećeno i bore se do kraja, dok mi te utakmice moramo dobiti. Imali smo i puno ozljeda tijekom cijele sezone, neki igrači bitni za nas, ali i za Nexe nisu bili ovdje, što je šteta radi kvalitete samoga rukometa. Neki nisu trenirali po 7-10 dana, ali danas su stisnuli zube. Nekako smo ovo odradili kako treba. Čestitao bih svojim dečkima koji su pokazali pravi karakter i ono što je trebalo te mislim da smo na kraju krajeva zasluženo pobijedili. Moramo gledati dalje, da odmorimo i osvježimo igrače te ih prije svega mentalno pripremimo, a onda i fizički koliko možemo. Hvala Hrvatskom rukometnom savezu koji Kup organizira u tri dana, umjesto u dva kako je slučaj u ostalim zemljama. Na kraju dana, igrači nisu gladijatori i veseli me što ćemo se moći odmoriti, analizirati igru našeg nedjeljnog protivnika i maksimalno odigrati.

Luka Mrakovčić, igrač PPD Zagreba

• Nije bilo lako, što smo i očekivali, osobitno nakon zadnje dvije utakmice koje smo dobili malo lakše. Znali smo da im je ovo zadnji voz da osvoje nešto ove sezone te da će biti maksimalno motivirani i da će dati sve od sebe, što i jesu. Zaista su odigrali jednu odličnu utakmicu; mi nismo baš najbolje funkcionirali ni u napadu niti u obrani veći dio utakmice, ali na kraju smo pokazali karakter i osvojili nastup u finalu.

David Mandić, igrač PPD Zagreba

• Čestitam svojim igračima i stručnom stožeru na pobjedi. S naše strane nije bilo najbolje jer nije bilo žara kao što je bilo u Našicama, ali bilo je teško jer se radi o polufinalu Kupa Hrvatske, no idemo dalje, sretni smo što smo izborili finale. Nismo iskoristili igrače viška, radili smo greške, ali sretni smo s onim što smo na kraju napravili. Umorni smo, ali finale je finale i dat ćemo sve od sebe jer igramo za trofej.