Hrvatska uzela 10. mesto na Svetskom prvenstvu: Mađarska nanela neočekivani poraz!

Hrvatska muška kadetska reprezentacija nije nastavila niz pobeda na Svetskom prvenstvu u Makedoniji. U osmini finala Hrvatska je izgubila od  Mađarske 23:27, i tako ostala bez četvrtfinala, odnosno borbe za medalju.

Pomalo usporeno, nesigurno i sa strahom počeli su Hrvati utakmicu sa severnim susedima. A nije bilo razloga za to jer su ih nedavno dobili na turniru u Balatonboglaru. Tek iz četvrtog udarca pogodili su mađarsku mrežu i to nakon 4 minuta i 27 sekundi igre. Mađari su u šestom minutu stvorili tri pogotka razlike. Odbrana Hrvatske, koja je bila zaštitni znak na turniru nije bila ni približno tako brza na nogama, agresivna kao u prethodnim utakmicama. Kada su u 13. minutu Mađari pobegli na plus četiri, selektor Siniša Markota  morao je da pozove tajm aut. Tek na ulasku u 20. minut Hrvatska je uspela da poveže dva pogotka zaredom, što je za najefikasniju ekipu turnira bilo pomalo neverovatno. Mađari su imali dva puta plus četiri i napad, ali na svu sreću po Hrvate nisu otišli na pet pogodaka razlike. Kada su samo malo posustali u završnici prvog dela “Kockasti” su serijom od tri pogotka za redom sve doveli na prihvatljiv minimalni zaostatak 12:13. Hrvatska reprezentacija imala je 57% realizacije u prvom poluvremenu.

U nastavku su odmah govorom tela pokazali da će to biti drugačija igra. Realizirali su prvi napad i stigli do prvog izjednačenja na utakmici 13:13. Prvo vođstvo osigurao je slavljenik Fran Mileta u 33. minutu kada su imali igrača više. Franu je naime juče bio rođendan. Imali su uskoro i dva razlike, pa opet upali u krizu. Uporni Mađari sve su to stigli i prestigli u 47. minutu i poveli 19:21, a u 54. minutu pobegli na plus tri (21:24) i doneli velike probleme protivnicima. Napade je trebalo brzo rešavati kako kaže selektor, a u brzini se vrlo često načine greške. Jednu takvu napravili su na 22:24. Onda je selektor morao da krene u maksimalni rizik, pa je prvi put na prvenstvu zaigrao sedam na šest. Ni to na žalost nije pomoglo. Mađari su pogodili za tri razlike,Hrvati nažalost prave pogrešnu izmenu, i s igračem manje praktično su potpisali predaju. Završilo se velikim mađarskim slavljem 23:27.

Sa šest pogodaka Gianfranco Pribetić bio je najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske, Fran Mileta je dodao 5. Golmani su imali ukupno osam odbranjenih lopti. Čak 15 tehničkih grešaka napravili su hrvatski mladi rukometaši. Kod Mađara sjajan Huba Vajda s 6 pogodaka iz sedam pokušaja. Njihovi golmani zajedno 13 odbrana.

Siniša Markota, selektor muške kadetske reprezentacije:

• Što reći. Na žalost, previše opušteno smo ušli u utakmicu. Plašio sam se takvog raspleta jer iz iskustva znam da mladi igrači nerijetko nestanu pod pritiskom. Radili smo gotovo početničke pogreške. Mađari nas nisu iznenadili ni sa jednom stvari iz svoje igre. Ali mi jednostavno nismo bili dobri ni u obrani, ni u napadu. Solirali smo previše. Mađari su to dobro čitali i zasluženo pobijedili. Kada smo konačno uhvatili priključak, došla  je nova kriza, nervoza. Ruke se skratila, što se mladim ekipama zna događati.

Hrvatska je danas odigrala protiv Japana gde je u “triler” završnici izgubila utakmicu i završila na 10. mestu.