Dogodilo se na današnji dan: Hrvatsko Olimpijsko zlato u Atini!

Bila je nedelja. Poslednji dan Olimpijskih igara u Atini. Datum 29. avgust 2004. godine. Vreme 16:45. Celo poslepodne, kolone ljudi u hrvatskim majicama slivale su se prema olimpijskom parku u Glyfadi, odnosno “Hellinikon“ Areni. Žurili su da vide nove olimpijske pobednike u rukometu. Želeli su da vidi i aplauzom pozdrave reprezentaciju koja je u tih 16 atinskih dana ispisala jednu od najlepših stranica hrvatske sportske istorije.

A ta je reprezentacija izgledala moćno, razigrano, maštovito, gotovo nedodirljivo. Mnogi će i dan danas reći, bio je to najlepši rukomet svih vremena. Gazili su sve pred sobom. S osam pobeda u nizu, savršenom nizu, stigli su do olimpijskog zlata. Redom su padali Island, Slovenija, Koreja, Rusija, Španija, u četvrtfinalu Grčka, polufinalu Mađarska i na kraju u velikom finalu Nemačka.  Svaki od tih utakmica imao je svoju priču, svoju dramu, svog junaka.

Finale je ipak bilo poseban događaj. A Nemačka najteži mogući protivnik. Još su bila sveža sećanja na veliku bitku koju su Hrvati s njima vodili u finalu Svetskog prvenstva godinu dana ranije u Portugalu. Bilo je to  60. minuta nove lavovske borbe. Na trenutke je to prelazilo u pravi rat živaca. Ali “kockasti“ rukometaši još jedanput su se pokazali neverojatno jako i u „glavi“, da su  zapravo najjači, kada je najpotrebnije. A  upravo po tome, razlikuju se najbolji od najboljih. Nakon početnog vođstva, Nemačka je držala kontrolu nad igrom i rezultatom u prvom delu. U 16. minutu imali su, za finale velikih 8:5. Ipak, pet minuta pre poluvremena, Hrvatska dolazi do izjednačenja 9:9. Ali nije izdržala do kraja i Nemačka je u poluvremenu imala plus jedan 11:12.

S odbranom 6:0, mučili su ih Nemci dugo i u nastavku. U jednom trenutku ponovno su imali tri pogotka viška 12:15. I činilo s da Hrvati posustaju. Ipak u 40. minutu s dva pogotka za redom Petra Metličića, Hrvatska se vratila u “ravnotežu”. Sledećih 12. minuta bilo je 12 najdužih minuta u hrvatskoj rukometnoj istoriji. Igralo se pogodak za pogodak. Svaka pogreška mogla je da bude kobna. Ali onda je proradio hrvatski rukometni stroj. Mirza Džomba je pogodio za 21:20. Zatim se u fantastičnom izdanju ukazao Nikša Kaleb i s tri pogotka zaredom srušio nemačke snove. Otišla je Hrvatska u 57. minutu na 24:21 i odradila posao do kraja, za konačnih 26:24.

Lino Červar, selektor zlatne olimpijske generacije 2004.:

• Već prvog dana priprema na panou u dvorani za trening obilježili smo naš početak i cilj. A cilj je bila medalja. Zato sam i ispisao sam osam zlatnih pravila koji su bili naša misao vodilja: